Крейда є одним з найвідоміших каменів, впізнаваним її білим забарвленням  і знайома більшості в повсякденних продуктах. Крейда експлуатувалася людиною протягом тисяч років як за своїми фізичними, так і за хімічними властивостями, і заворожувала вчених упродовж століть завдяки  своїй геологічної історії, яку вона розповідає.


Як утворилася крейда?

Крейда утворюється з вапняного осаду, який накопичується на морському дні в певних умовах. Потім він перетворюється в камінь по геологічним процесам: у міру того як більше осаду накопичується зверху, а в результаті як рівень моря падає, вапняний мул піддається впливу тепла і тиску, який видаляє воду і ущільнює осад в породі. Якщо крейда піддається подальшому нагріванню і тиску, вона стає мармуром.

Кокколит

Вапняний осад утворюється з мікроскопічних скелетів планктону, які опускаються на морське дно. Coccolithophores — основна група планктону, що формує крейду. Кожен мініатюрний індивід має сферичний скелет,  що має назву кокосфера, утворений з ряду вапняних дисків, так званих кокколитів. Після смерті більшість коккосфер і кокколити розвалюються на складові їх частини.

Більшість крейди, яку можна знайти по всьому світу, утворилися в Крейдяному періоді, між 100 і 60 мільйонами років тому. Під час Крейдяного періоду глобальна температура і рівень моря були виключно високими. Це співпало з розпадом суперконтиненту Пангеї, який розвалився, щоб сформувати сьогодні континенти. У міру розсування континентів між ними утворюється океан, і формується нове океанське дно із магми яка піднімається знизу. Середні океанічні хребти збільшувалися, і великі обсяги магми виливалися в інші місця на океанському дні, витісняючи воду на континенти (підвищуючи рівень моря). Вулканічна активність також виробляла парникові гази, які підвищували температуру, перешкоджали утворенню льоду на полюсах і, отже, зберігали високий рівень моря. Ці всі процеси сприяли створенню крейди протягом мільйонів років.

Чому крейда біла?

Залишок морської зірки, добутої з крейдяних порід (Metopaster parkinsoni)

Крейда біла, тому що вона утворена з безбарвних скелетів морського планктону. Таку саму структуру мають і багато вапняків, так чому вони не всі білі? Причина в тому, що більшість вапняків містять домішки, такі як глини, отримані з землі, або органічні речовини, які надають їм забарвлення. Крейда не містить домішок, тому що рівень моря  у давнину був дуже високим, і ніякі інші речовини не впливали на її формування. Морське дно Крейдяного періоду було дуже активним, тому будь-які органічні речовини швидко руйнувалися. Результатом став дуже чистий вапняний осад майже повністю сформований з планктонних скелетів.